O tłuszczach słów kilka
Cz.1
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 i ich wpływ na zdrowie człowieka
Tłuszcz pokarmowy to źródło energii, materiału budulcowego tkanek, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Kwasy tłuszczowe dzielimy na: nasycone (tłuszcz kokosowy, olej palmowy, smalec, masło) jednonienasycone (oliwa z oliwek, awokado, sardynki, tuńczyk), wielonienasycone omega 6 (olej kukurydziany, słonecznikowy, arachidowy, mleko kobiece), wielonienasycony omega 3 (olej lniany, rzepakowy, sojowy, łosoś, olej wątłuszowy z dorsza, olej z makreli).
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 nazywane są podstawowymi, gdyż organizm ludzki ich nie wytwarza. Dlatego pochodzą wyłącznie ze spożywanej przez nas żywności. Kwasy omega 6 pomagają gromadzić tłuszcz, prowadzą do zagęszczenia i krzepnięcia krwi, rozwoju procesów zapalnych, stymulują powstanie komórek tłuszczowych i nowotworowych, wywołują reakcje alergiczne. Kwasy omega 3 działają zupełnie inaczej: pomagają w kształtowaniu i rozwoju układu nerwowego, nadają elastyczność ścianom komórkowym i zapobiegają zapaleniom, ograniczają wytwarzanie komórek tłuszczowych. Nasza równowaga fizjologiczna zależy w znacznej mierze od równowagi między kwasami omega 3 i omega 6 w naszych organizmach, czyli w naszej diecie.
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ta równowaga uległa olbrzymiej zmianie. Radykalnie zmieniła się dieta zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie, również skład mleka, nabiału, jajek, mięsa. Jajka – esencja naturalnej żywności – nie zawierają już tych samych podstawowych kwasów tłuszczowych co przed pięćdziesięciu laty.
Jeżeli zwierzęta, którymi się żywimy, jedzą paszę pochodzącą głównie z kukurydzy i słonecznika, wówczas nierównowaga kwasów omega 3 i omega 6 wynosi 1:15, a nawet 1:40. Natomiast jeśli żywią się trawą, do ich pożywienia dosypywane jest siemię lniane, wówczas w mięsie, mleku i jajkach od nich, istnieje idealna równowaga kwasów omega 3 i omega 6, tj. stosunek zbliżony jest do 1:1. Jest to tzw. złota proporcja. Powinniśmy dążyć do jej zachowania w naszym pożywieniu.
Eksperyment z greckimi kurami
Wyniki ciekawego badania przedstawiła w „New England Jaurnal of Medicine” dr Artemis Simopoulos. Wykazało ona, że jaja od kur hodowanych na kukurydzy zawierają dwadzieścia razy więcej kwasów omega 6 niż kwasów omega 3. Natomiast jaja z greckiego gospodarstwa, w którym się wychowała, wciąż zachowują stosunek tłuszczów 1:1.
Nadmiar omega 6
Zachwianie proporcji dostarczanych naszemu organizatorowi tłuszczów, powszechna przewaga omega 6, a niedobory omega 3 powodują, że krew przybiera konsystencję śmietany. Do tego, oprócz wielu innych składników, musi znaleźć miejsce dla obcych i własnych protein, trójglicerydów, fosfolipidów, kolagenu, metali ciężkich, cholesterolu i wapnia w ilościach dalece odbiegających od normy. Jest to przyczyną niedostatecznego transportu przez krew tlenu do komórek i wielu, o ile nie większości schorzeń współczesnego człowieka.
Obserwacje epidemiologiczne wskazują na niski wskaźnik choroby niedokrwiennej serca u Eskimosów grenlandzkich oraz u japońskich rybaków, których dieta obfituje w kwasy omega 3 pochodzące z ryb i owoców morza. Natomiast Japończycy na emigracji i na Hawajach wykazują wysokie stężenie cholesterolu i zwiększoną zapadalność na choroby sercowo-naczyniowe.
Za modelową uznaje się dietę mieszkańców Krety. Podkreślić należy, iż wcale nie ograniczają oni spożycia produktów zwierzęcych. Zwierzęta te są jednak karmione w sposób „staroświecki”.
Podsumowanie
Współczesna dieta zachodnia zawiera znaczną przewagę omega 6. Proporcja omega 6 do omega 3, która umożliwia prawidłowe przyswajanie kwasów tłuszczowych omega 3 wynosi 1:1 – jest to tzw. złota proporcja – do 4:1, maksymalnie 5-6:1.
Nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6 w diecie i niedobór omega 3, powoduje zachwianie równowagi wewnętrznej i zwiększa podatność na choroby, m.in. stany zapalne, alergie, nowotwory, choroby układu krążenia, układu nerwowego, np. depresja, ADHD, choroba Alzheimera, choroby skóry, metaboliczne, np. cukrzyca i inne. Dlatego dla zachowania zdrowia i homeostazy organizmu, niezbędne jest spożywanie we właściwych proporcjach obu rodzajów kwasów tłuszczowych. Organizm człowieka ma, co prawda, zdolność przekształcania kwasów omega 6 w omega 3 poprzez enzym delta-6 desaturaza. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zaburzyć funkcje tego enzymu i zablokować biosyntezę kwasów tłuszczowych omega 3. Spośród długiej listy czynników warto wymienić zwiększone spożycie węglowodanów (cukier, słodycze), wiek poniżej 1 roku życia (delta 6 desaturaza nie jest jeszcze aktywna), zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych typu trans (margaryny, potrawy smażone, Fast food, ciastka i inne słodycze zawierające tłuszcze cukiernicze).
Uwaga!
Nie kupuj gotowych zmielonych nasion lnu! Zmiel siemię lniane samodzielnie, tuż przed spożyciem. Masz wówczas pewność, że spożywasz świeże nasiona oraz że nie zostały pozbawione cennych kwasów tłuszczowych omega-3 w procesie odtłuszczania.
Opracowała: Renata Kłosowicz
Bibliografia:
1. Dr David Servan-Schreiber, Antyrak. Nowy styl życia. Warszawa 2008
2. Dr n. med. D. Broniarczyk-Pawłowska, NNKT – rola biologiczna i wpływ na zdrowie człowieka. N&H, Rocznik 12, Nr 1 2009
3. Jerzy Maslanky, Od lekarza do grabarza. Opole 2009
4. Gdzie szukać kwasów omega-3 i omega-6, Źródło : Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
O tłuszczach słów kilka cz.2 oliwa z oliwek jak wybrać najlepszą>>
O tłuszczach słów kilka cz. 3 - Omega 3>>
Najlepsze kwasy tłuszczowe Omega3>>
Ryba wpływa na białaczkę, ADHD, autyzm i nie tylko>>
Wpływ omega 3 na rozwój dziecka od chwili poczęcia>>
Kompleksowe oczyszczanie organizmu>>
Chcesz mieć dostęp do produktów 30% tańszych niż cena detaliczna - zapisz się do Klubu Zdrowia, bez dodatkowych opłat i zobowiązań, wypełniając
Zapisując się na tym formularzu będziesz miał/a możliwość konsultacji drogą e-mailową lub telefoniczną.
Zobacz jakie przywileje mają klubowicze CaliVita - te same korzyści dla Ciebie>>
CENNIK>>