O tłuszczach słów kilka Cz.2 Oliwa z oliwek

O tłuszczach słów kilka

Cz.2

 

Oliwa z oliwek - Praktyczne rady

 

Oliwa z oliwek jest cennym produktem dla zdrowia i zdrowego, dietetycznego żywienia.

Na naszym rynku jest w chwili obecnej mnóstwo różnych rodzajów oliw. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną oraz niewiedzę potencjalnego klienta również w grupie oliw szuka się oszczędności lub stosuje się praktyki nieuczciwej konkurencji. Dostępna tania oliwa to zazwyczaj olej z wytłoków oliwnych SANSA (z języka włoskiego), POMACE (z języka angielskiego) lub ORUJO (z języka hiszpańskiego) określana na etykiecie jako OLIWA z OLIWEK wprowadza w błąd polskiego oliwa-vitanatural-extra-verginekonsumenta. Nazewnictwo to zrozumiałe jest dla Hiszpana czy Włocha i oznacza oliwę uzyskaną poprzez ekstrakcję chemiczną oraz rafinację wytłoków oliwnych pozostałych po pierwszym tłoczeniu. Do takiej - uzyskanej w wysokiej temperaturze i przy użyciu szkodliwych substancji chemicznych oliwy, dodaje się oliwy z pierwszego tłoczenia Extra VIRGIN w celu przywrócenia smaku i zapachu. Kupując taka oliwę, płacisz za niepełnowartościowy, a nawet szkodliwy produkt.


W Polsce dla klienta różnica między surową oliwą z pierwszego tłoczenia a rafinowaną oliwą z wytłoków oliwnych wydaje się nie mieć znaczenia. Jednak, gdy ma on do czynienia z sokiem wyciśniętym ze świeżych owoców oraz napojem owocowym, bez namysłu wybiera ten pierwszy, jako zdrowy, smaczniejszy. Niestety, klienci kupujący oliwę z wytłoków oliwnych mogą znaleźć na etykiecie informacje o jej wyjątkowych walorach zdrowotnych, a także o jej naturalnym pochodzeniu, co jest ewidentnym wprowadzaniem w błąd. Tymczasem są to cechy charakterystyczne dla surowej oliwy z oliwek EXTRA VIRGIN, EXTRA VERGINE.

 

Oliwa z pierwszego tłoczenia spożywana na surowo działa profilaktycznie na nasze zdrowie, jest bogata w witaminy i minerały. Żadna oliwa z wytłoków takich właściwości nie posiada i najlepiej nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia. Najwartościowsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia - Extra Virgin - spożywana na surowo. Jest doskonałą alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych, szkodliwych margaryn (tłuszcze typu trans) czy innych olejów roślinnych (jak słonecznikowy, kukurydziany, arachodowy, które zawierają nadmiar kwasów omega 6) używanych w kuchni.

Niestety w zakresie oznaczania oliwy z oliwek obserwuje się na polskim rynku pełną dowolność, która ulega stopniowej zmianie. W Europie obowiązują rygorystyczne unormowania prawne dotyczące nazewnictwa i znakowania tego produktu.

Przy wyborze oliwy dla zdrowia nie można kierować się niską ceną. Pod płaszczykiem niskiej ceny kryje się również niska jakość produktu. Nasz wybór musi zależeć od przeznaczenia oliwy:

EXTRA VIRGIN - pierwsze tłoczenie - profilaktycznie dla zdrowia, zalecana do stosowania na surowo (do sałatek, dodawana przed podaniem potrawy na stół).

OLIWA z OLIWEK – oliwa niespełniająca parametrów Extra Virgin tylko poddana procesowi rafinowania - do wszystkich potraw, sałatek, do smażenia, gotowania.

OLEJ (OLIWA) Z WYTŁOKÓW "SANSA", "POMACE" - jedynie do smażenia, gotowania, stosowana na surowo nie szkodzi, ale też i nie wspiera naszego zdrowia.

Wysoka jakość nie jest luksusem, wysoka jakość jest potrzebna wszystkim ludziom dbającym o swoje zdrowie.


TYLKO OLIWA EXTRA VIRGIN JEST PRZYJACIELEM TWOJEGO SERCA.

oliwa-vitanatural-extra-vergine-extra-virgin

OLIWA Z OLIWEK MA WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

 

 

OLIWA A ZDROWIE

 

Oliwa z oliwek EXTRA VIRGIN – z pierwszego tłoczenia jest bogata w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-9, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych zawartych w tłuszczach zwierzęcych oraz szkodliwych tłuszczów typu trans w margarynach, wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe powodują obniżenie poziomu cholesterolu poprzez pobudzenie jelit i wątroby do produkcji HDL - lipoprotein wysokiej gęstości, które usuwają zgromadzony w naczyniach krwionośnych cholesterol LDL - lipoproteiny niskiej gęstości zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca i układu krążenia. BEZ TŁUSZCZY nasz organizm nie mógłby istnieć, stanowią one jeden z budulców błony komórkowej i tkanki nerwowej, mózgu, dostarczają energii, stanowią źródło substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju człowieka.

Wyniki badań medycznych jednoznacznie twierdzą, że nawet wysoki poziom LDL nie grozi wystąpieniem chorób układu sercowo - naczyniowego, jeśli jednocześnie współistnieje w organizmie odpowiednio wysokie stężenie HDL. I tu z pomocą przychodzi nam właśnie dieta śródziemnomorska, której podstawowym składnikiem jest oliwa z oliwek.

Oliwa z oliwek zawiera także duże ilości kwasu oleinowego, kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D, K. Pomaga przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach, a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Wspaniale oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę - doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.

Dlatego PROFILAKTYCZNIE powinno się stosować codziennie jedną łyżkę stołową oliwy z pierwszego tłoczenia na czczo. Oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na osoby palące papierosy, wypicie niewielkiej dawki oliwy lub płukanie oliwą jamy ustnej powoduje oczyszczenie z zalegających złogów nikotynowych.

Oliwa z oliwek daje doskonałe rezultaty stosowana jako kosmetyk. Smarowanie skóry oliwą Extra Virgin - surową nadaje jej zdrowy, promienny wygląd, a dobroczynne witaminy bezpośrednio wnikają w głąb. Szczególnie wspaniałe działanie odmładzające ma zawarta w oliwie witamina E naturalny antyutleniacz. Taki oliwkowy kompres powoduje wygładzenie zmarszczek, odświeża, natłuszcza, działa kojąco na skórę codziennie narażoną na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych i stresu. W celu natłuszczenia skóry zaleca się ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku łyżek oliwy. Jako domowy kosmetyk stosowany do kąpieli, maseczek, peelingu, substytut kremu daje wspaniałe rezultaty. Oliwkowy masaż pobudza krążenie krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona i gładsza.

Wszystko po to, by dłużej utrzymać w dobrym zdrowiu nasze ciało. Gdy na półkach z kosmetykami piętrzą się cudowne odmładzające specyfiki (chemia), a hasło „ZDROWA ŻYWNOŚĆ” jest mottem nie jednej Pani domu – warto poszukać rozwiązań najprostszych – PRODUKTÓW żywnościowych, które zadbają o nasze zdrowie, urodę, zastąpią farmaceutyczne preparaty witaminowe i jednocześnie będą cieszyć najwybredniejszych smakoszy.

 

Prawdziwe zdrowie i uroda jest codziennie w zasięgu naszej ręki, trzeba tylko umiejętnie po nie sięgnąć.

 

OLIWA W KAŻDEJ KUCHNI

 

Każda gospodyni powinna mieć w swojej kuchni oliwę z oliwek YBARRA. Błędem byłoby używanie oliwy jedynie do sałatek. Nadaje ona potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Doskonale podkreśla smak potraw smażonych, pieczonych i gotowanych. Nie wnika w głąb mięsa, a powoduje jego chrupkość. Oliwa z oliwek jest wręcz niezbędna do potraw z ryżu czy spaghetti (inne makarony również), jako dodatek do owoców morza.

Oliwę z oliwek należy przechowywać z dala od światła, w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce - zbyt niska temperatura powoduje, bowiem krzepnięcie cieczy. Po wyjęciu z lodówki powraca do płynnej postaci nie tracąc na jakości. Zamknięta fabrycznie butelka lub puszka z oliwą może być przechowywana trzy lata, natomiast po otwarciu - trzy miesiące.

Można używać jej także do pieczenia i smażenia. Jeśli chcemy użyć oliwy z oliwek do smażenia, należy pamiętać o używaniu umiarkowanej temperatury smażenia (nie używać dużego ognia w pierwszej fazie podgrzewania), bowiem oliwa ta pali się w niższych niż inne oleje temperaturach (ma niższą temperaturę dymienia - wynosi ona 225°C). Jeśli zamierzamy użyć oliwy ponownie, należy po usmażeniu natychmiast odsączyć ją od reszty jedzenia i usunąć jego pozostałości, które mogą przyspieszyć proces utraty jakości. Najlepszą do smażenia będzie zwyczajna oliwa z oliwek rafinowana, gdyż nie ma tak silnego aromatu jak oliwa Extra Virgin. Tym bardziej, że używanie surowej oliwy EXTRA VIRGIN do smażenia to raczej marnotrawstwo tak wspaniałej oliwy. Najlepiej dodawać ją do potraw przed samym ich podaniem na stół, aby maksymalnie ograniczyć utratę jej cennych właściwości zdrowotnych i odżywczych.

Przeciętny Hiszpan spożywa około litra oliwy tygodniowo. Tak jak starannie dobiera się odpowiednie wino do posiłku, tak wytrawni mistrzowie kuchni śródziemnomorskiej zwracają baczną uwagę na walory smakowe i aromat oliwy używanej do konkretnych potraw. Ta sama sałatka skropiona oliwą o delikatnym owocowym smaku będzie zupełnie inna niż doprawiona oliwą z posmakiem migdałów czy suszonych owoców. Znawcy twierdzą, że do delikatnych potraw np. majonezów, ciast winno się użyć oliwę bardziej neutralną smakowo czyli mieszankę oliwy rafinowanej z oliwą surową znana handlowo jako OLIWA z oliwek. Do sosów sałatkowych, przyprawiania gotowanych ryb i warzyw najodpowiedniejsza będzie łagodna oliwa dziewicza EXTRA Virgin. Należy jej też używać do smażenia omletów, jajecznicy, duszenia grzybów, przyrządzania zup kremowych i ziemniaków puree. Doskonale smakuje mięso duszone, które przez kilka godzin obsypane przyprawami kruszało w oliwie. Oliwa z oliwek jest doskonałym dodatkiem do warzyw gotowanych na parze.

Tak naprawdę oliwa z oliwek ma zastosowanie wszechstronne, więc należy w pełni korzystać z jej walorów smakowych i odżywczych.

 

Po czym poznasz dobrą oliwę, czyli jak nie dać się nabić w butelkę


Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 8 województwach pracownicy Inspekcji Handlowej zbadało oliwę z oliwek. Wyniki są porażające


- Butelkę oliwy kupiła mi córka. Mówiła, że to dla mojego zdrowia, więc dolałam ją do sałatki. Okazała się ohydna, gorzka i tylko zepsuła smak warzyw! – opowiada Pani Agnieszka (woj. warmińsko-mazurskie), jedna z tysięcy polskich gospodyń, która padła ofiarą olejowych szwindli. Bo nie wszystko, co nazywane jest oliwą, rzeczywiście nią jest!


Inspektorzy odkryli, że to, co miało być oliwą z oliwek było mieszanką oleju rzepakowego i słonecznikowego, a tylko dla dodania zielonkawego koloru była dodawana oliwa – i to z oliwkowych wytłoczyn.


Producenci często ukrywali metody i temperatury tłoczenia oliwy. Choć prawo tego wymaga! Nagminnie brakuje również na butelkach czytelnej informacji o surowcu – czy oliwa powstała z samych oliwek czy z ich wytłoczyn. www.efakt.pl


Znalezienie prawdziwej oliwy z oliwek jest jak szukanie igły w stogu siana. Problem tkwi w tym, że większość oliwy z oliwek dostępnych w sprzedaży nie zawiera tego, co powinno i ludzie tak naprawdę nie dostają tego, co myślą, że kupują.

 

Oliwa z oliwek jest wyjątkowa pośród olei, ponieważ może być spożywana w stanie surowym, bez oczyszczania czy udoskonalania. To pomaga zachować wszystkie witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i inne substancje odżywcze. A ponieważ zawiera wszystkie te składniki, łącznie z silnymi przeciwutleniaczami, prawdziwa oliwa „extra virgin" (z pierwszego tłoczenia na zimno) jest korzystna dla zdrowia i ochrania nas przed szkodliwym działaniem utleniania wolnych rodników.

 

Dziś, wysoka jakość oliwy z oliwek jest dostępna tylko w stosunkowo małych ilościach, zazwyczaj u właścicieli rodzinnych farm, gdzie oliwa produkowana jest w podobny sposób do sposobu przyrządzania go przez Greków czy Rzymian. Na tychże farmach, oliwki są zbierane ręcznie aby nie uszkodzić skórki lub miąższu. Przewożone są w pojemnikach z dopływem powietrza i zmielone w ciągu 48h od zebrania. Przed zmieleniem, liście i gałązki są usuwane, oliwki myte i osuszane, a następnie gniecione kamiennymi żarnami tak jak to było robione w starożytności. Otrzymany przecier jest wytłaczany w hydraulicznej tłoczni bez użycia ciepła, gorącej wody czy rozpuszczalników. Pierwsze tłoczenie wytwarza najlepszą oliwę „extra vergine".

 

Problem z większością dzisiejszych oliw z oliwek tkwi w tym, że rzadko jest ona wytwarzana dawnym sposobem, co pochłania więcej czasu i jest droższe. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na oliwę z oliwek, kierunek ten musiał ograniczyć koszty produkcji poprzez zwrócenie się ku większej automatyzacji i skupieniu produkcji w większych urządzeniach. Te nowoczesne fabryki wytwarzają więcej oliwy tanim kosztem, ale ich metody przetwarzania istotnie redukują odżywczą jakość oliwy.

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Kryteria, jakie oliwa z oliwek powinna spełniać, określa International Olive Oil Council, której członkami są wszystkie kraje produkujące oliwę, z wyjątkiem USA. Warto więc dokładnie czytać etykiety produktów.

 

Po tym poznasz dobrą oliwę:

 

Oglądamy butelkę - aspekt zewnętrzny


1. Najlepsza oliwa jest niefiltrowana, czyli nie jest cedzona i wygląda mętnie.

2. Oliwa powinna być w butelce z ciemnego szkła, która ją chroni przed szkodliwym działaniem światła. Na pólkach sklepowych powinna być umiejscowiona z dala od źródeł ciepła.

3. Kolor - powinien być zielonkawy lub lekko wpadający w żółć. Jeśli jest w innym kolorze, np. pomarańczowym oznacza to, że oliwa się utleniła np. ze starości i nie nadaje się już do spożycia.

 

Czytamy etykietę

Reg. UE 182/2009 z 6 marca 2009 r. na temat etykiet oliwy z oliwek vergine i extravergine normuje przejrzystość pochodzenia produktu. Obowiązkowe jest wskazanie państwa pochodzenia oraz miejsca, w którym oliwki zostały zebrane, a także gdzie została wyprodukowana oliwa. Odnosi się to również do oliw mieszanych z innymi oliwami (nie istnieje zakaz komercjalizowania oliw mieszanych pochodzących z innych państw), gdzie etykieta musi wskazywać: miscela di oli di oliva comunitari (mieszanka oliw z oliwek pochodzących z krajów UE), miscela di oli di oliva non comunitari (oliwek z poza UE) i jeszcze miscela di oli di oliva comunitari e non comunitari (z oliwek z UE i z poza UE).

 

Często na etykiecie widnieje napis: Olio extravergine d'oliva comunitario. Oznacza on mieszankę różnych oliw - często gorszej jakości - z dodatkiem oliwy z pierwszego tłoczenia. Uwaga! np. aż 20% oleju orzecha laskowego może być dodane do oliwy z oliwek i nadal nie będzie on wyczuwalny dla konsumenta.

 

Na etykiecie oliwy z oliwek powinny się znaleźć następujące informacje:

- opis metody tłoczenia,

- kraj pochodzenia,

- skład,

- kto i gdzie rozlewał,

- adres i nazwa dystrybutora lub importera.

Musi być wyraźnie napisane, że jest to oliwa z oliwek albo tylko z wytłoków oliwkowych.

 

Oliwa z oliwek najwyższej jakości to:

- oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno (włoski: olio extravergine d'oliva estratto a freddo)

- di Categoria Superiore, czyli najwyższej kategorii (jakości)

- wskazany rodzaj oliwek, z których oliwa została wyciśnięta np. typ ogliarola, coratina (charakterystyczne dla południowych Włoch) oraz metoda ich zbioru (np. ręczna)

- termin ważności - max. 24 miesięcy, jednak już po półtora roku od daty produkcji oliwa zaczyna tracić swe wlaściwości

- pochodząca z małych tradycyjnych zakładów produkcyjnych (we Włoszech tzw. frantoio)

Generalnie zasadą jest, że im większa firma produkująca, im bardziej anonimowa etykieta, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z mieszaniną różnych / oliw/olejów.

 

Ceny

Cena nie jest wyznacznikiem jakości oliwy, ale dobry produkt nie może kosztować mniej niż 6-8 euro za litr. Koszty produkcji na to nie pozwalają. U włoskiego rolnika za litr czystej niefiltrowanej oliwy płaci się ok. 6-8 euro.

 

Ważność wyboru


Spożycie olei poddanych działaniu wodoru okazało się być katastrofalne dla ludzkiego zdrowia. Takie oleje były uwikłane zarówno w raka jak i choroby serca. W rzeczywistości wszystkie współcześnie przetwarzane oleje są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Aby odwrócić naszą nagminność straszliwych dolegliwości, musimy powrócić do bardziej tradycyjnej diety, a wysokiej jakości oliwy z oliwek będą mogły być spokojnie włączone do tej diety. Nie chodzi o to, aby oliwa z oliwek była dodawana do diety, ale o to, by zdrowa i prawdziwa oliwa z oliwek zastępowała niezdrowe i przetworzone oleje, które są obecnie spożywane.


oliwa-vitanatural

Festa dell'Olio Nuovo, czyli Święto Nowej Oliwy to tradycyjne święto obchodzone od wielu lat w Regionie Puglia oraz innych włoskich regionach specjalizujących się w produkcji oliwy z oliwek. W okresie listopad - grudzień istnieje możliwość odbycia wycieczki wyznaczoną trasą po wielu tłoczniach, agroturystykach, restauracjach, muzeach i innych charakterystycznch miejscach regionu. To bardzo ciekawa forma oliwoturstyki (oleoturismo), umożliwiająca zapoznanie się kulturą i historią oliwy z oliwek, technikami jej degustacji czy komponowania z innymi potrawami.

 


 

W tradycyjnej włoskiej tłoczni:

 

oliwa-vitanatural

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oliwki gotowe do przetworzenia

 

 

 

oliwa-vitanatural

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molazze - kamienne walce zgniatające oliwki na miazgę oliwną

 

oliwa-vitanatural-masa-oliwna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masa oliwna na dyskach

 

oliwa-vitanatural-tłoczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pressa - proces wyciskania oliwy na zimno - dyski z masą oliwną ściskane są siłą pompy hydraulicznej umieszczonej pod pressą

 

oliwa-vitanatural-gotowa-oliwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gotowa oliwa

 

Opracowanie: Renata Kłosowicz

 

Bibliografia:

1. Dr David Servan-Schreiber, Antyrak. Nowy styl życia. Warszawa 2008

2. Dr n. med. D. Broniarczyk-Pawłowska, NNKT – rola biologiczna i wpływ na zdrowie człowieka. N&H, Rocznik 12, Nr 1 2009

3. Jerzy Maslanky, Od lekarza do grabarza. Opole 2009

4. Wikipedia.Org.

5. oliwomainia.pl

 

O tłuszczach słów kilka cz.1>>

 

O tłuszczach słów kilka cz.2 oliwa z oliwek>>

 

Najlepsze kwasy tłuszczowe Omega3>>

 

Kompleksowe oczyszczanie organizmu

 

Ryba wpływa na białaczkę, ADHD, autyzm i nie tylko>>