Pasożyty Toksokaroza (glista, glistnica psia, kocia)

Niewidzialni zabójcy  pasożyty wewnątrz nas

Lamblie Owsiki Tasiemiec Glista Przywry Tęgoryjec Epilepsja Autyzm Zespół Aspergera Włosogłówka Borelioza

Opinie


Pasożyty


Toksokaroza

 

Czy wiesz, że:

 

Cukier odżywia pasożyty i guzy, sprawia, że rosną szybciej.

 

Biała mąka + cukier = wzrost komórek, pożywka dla guzów, grzybów, bakterii patogennych (np. gronkowiec, paciorkowiec).

 

Więcej>> Rak żywi się cukrem!


Toksokaroza - epidemiologia


Toksokaroza (toxocarosis) jest groźną chorobą wywoływaną przez postacie larwalne glist - psiej oraz kociej (Toxocara canis, Toxocara leonina). Dojrzałe psie i kocie glisty bytujące w jelitach zwierząt wytwarzają jaja, które wydalane są do środowiska zewnętrznego wraz z odchodami.
W optymalnych warunkach (odpowiednia temperatura 27°C oraz wilgotność) w ciągu około 2-3 tygodni jaja stają się inwazyjne. Zarażają się nimi najczęściej dzieci, bawiąc się ze zwierzętami bądź przebywając w środowisku skażonym jajami. Dzieci zarażają się przez brudne ręce, np. po zabawie w ziemi, w piaskownicy. Czasami jedząc piasek. Źródłem zakażenia mogą być niemyte owoce, warzywa.

Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że w 10% do 50% zbadanej ziemi stwierdzono obecność jaj toksokar (plaża, podwórko, park oraz piaskownica). Infekcja taka może wywołać np. padaczkę lekooporną, astma oskrzelowa, przewlekły kaszel i chroniczne przeziębienia lub inne choroby w organizmie.


Człowiek zaraża się drogą pokarmową, jest to choroba brudnych rąk.


Połknięte przez człowieka jaja glisty psiej albo kociej nie przechodzą pełnego cyklu rozwojowego. Wykluwając się z jajeczek, przenikają przez ściany jelita cienkiego i drogą krwionośną osadzają się w różnych narządach. Larwy cechuje duża żywotność - pozostają żywe w organizmie nawet do dwóch lat.

Objawy i przebieg

Toksokaroza w większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy, zamaskowany. Jedynym wskaźnikiem inwazji larw toksokara jest eozynofilia - podwyższona liczba jednego z rodzajów białych krwinek - granulocytów kwasochłonnych. Komórki te posiadają zdolność do zabijania pasożytów tkankowych. W trakcie infekcji liczba eozynofili wzrasta do 40-50%, a nawet jest jeszcze większa.

Objawy chorobowe w toksokarozie zależą od stopnia inwazji oraz umiejscowienia się larw w organizmie.

W jej postaci ocznej obserwujemy pogorszenie widzenia. W badaniu okulistycznym stwierdza się patologiczne zmiany w gałce ocznej. Toksokaroza mózgu natomiast często przebiega pod postacią zapalenia mózgu. Powoduje napady drgawek. Objawy zależą od miejsca, w którym ulokowały się larwy glist.

Przy uogólnionej intensywnej inwazji larw u dziecka pojawia się wysoka temperatura (powyżej 39°C), osłabienie, leukocytoza oraz wysoka eozynofilia, powiększenie wątroby oraz hipergammaglobulinemia (wzrost stężenia immunoglobulin klasy IgG, IgM, IgE). Powiększenie wątroby jest związane z faktem, że większość larw dostaje się najpierw do wątroby. Zaatakowanie tego narządu prowadzi czasem do dolegliwości dyspeptycznych (nudności, pobolewania w okolicy wątroby).

U dzieci często występują zakażenia tkanki płucnej z objawami zapalenia pęcherzyków płucnych. Wtedy pojawia się kaszel i duszność. Z kolei u dzieci alergicznych toksokaroza płucna może nasilić objawy alergii, jak również wywoływać ataki astmy.

Rozpoznanie

Rozpoznanie jest trudne. Badanie kliniczne z charakterystyczną triadą objawów - powiększenie wątroby, eozynofilia, hipergammaglobulinemia - oraz obciążający wywiad epidemiologiczny pozwalają jedynie podejrzewać toksokarozę.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardzo wysoka eozynofilia może utrzymywać się przez wiele miesięcy, nawet jeśli przebieg choroby jest bezobjawowy.

 

Dużą rolę w diagnostyce toksokarozy odgrywają: badania immunoserologiczne (testy ELISA), zdjęcia rentgenowskie płuc, ultrasonografia lub tomografia komputerowa narządów dotkniętych inwazją larw.

Glisty psie i kocie nie przebywają w przewodzie pokarmowym człowieka, nie można ich wykryć badaniem kału.

 

Leczenie

Leczenie jest długotrwałe. Proces resorpcji zabitych larw, likwidacja stanów zapalnych wokół martwych już larw, proces naprawczy tkanek trwa bardzo długo (kilka tygodni, a nawet miesięcy).

Zaniedbanie choroby (np. późne wprowadzenie leczenia) może spowodować groźne następstwa - nieodwracalne uszkodzenia tkanek, w których doszło do inwazji larw.

Powikłania

Nieleczona może być niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku ocznej, bo może spowodować utratę wzroku.

 

Jak bardzo może Ci pomóc Paraprotex, dowiesz się czytając obszerne opracowanie tutaj>>

 

Dieta pomocna w leczeniu

 

Istotne znaczenie ma dieta z ograniczeniem słodyczy (węglowodanów) i podawanie dużej ilości błonnika, np. jabłka, suszone śliwki.

 

Odpowiednia dieta będzie sprzyjać neutralizowaniu toksycznych jadów  - odchodów pasożytniczych oraz sprzyja szybszemu usuwaniu pasożytów i toksyn w przewodu pokarmowego. Absolutnie nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie - będzie bardzo wspierać kurację i działać ochronnie na śluzówkę. Znane od lat picie soku z kiszonej kapusty, jedzenie kiszonych ogórków  suszonych śliwek czy pestek dyni zawsze możesz stosować, gdyż jest to dobra metoda poprawiania mikroflory w przewodzie pokarmowym sprzyjająca usuwaniu pasożytów -  nie zaszkodzi, a może wspierać kurację. Na temat diety podczas kuracji więcej tutaj>>

 

Film dokumentalny o pasożytach Niewidzialni zabójcy - pasożyty wewnątrz nas>>

 

Kuracja oczyszczająca z pasożytów >>

 

Inwazja robaków jelitowych przyczyną chorób. Pasożyty a astma i alergie>>

 

Glistnica (ascaroza) cz. 1

 

Glistnica (ascaroza) cz. 2


Czy wiesz, że:

 

W Polsce skażenie gleby jajami glisty dochodzi nawet do 61,9% w badanych próbkach z niektórych miast (Kraków).

Badania skażenia środowiska formami inwazyjnymi w Polsce przeprowadzono na terenie miast – na placach zabaw, terenach rekreacyjnych, trawnikach, skwerach, podwórkach i w piaskownicach. Pierwotną przyczyną tego jest nieodrobaczanie przez właścicieli ich psów i kotów oraz niesprzątanie odchodów tych zwierząt. Najczęściej na toksokarozę chorują dzieci zarażając się poprzez brudne ręce oraz różne przedmioty podnoszone do ust.

Źródło: http://www.pis.lodz.pl/wieruszow/dokumenty/Toksokaroza_2011_02.pdf

 

Polecany sklep internetowy:

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej nas temat glisty ludzkiej tutaj (Ascaris lumbricoides)>>

 

 

Bibliografia

  • Parazytologia i akroentomologia medyczna. Antoni Deryło (red.). Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002
  • Inwazje i choroby pasożytnicze. W: Zbigniew Pawłowski: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Zdzisław Dziubek (red.). Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
  • Wikipedia.org.

 

Immunologia Probiotyki Antybiotyki Grzybica Gronkowiec Paciorkowiec Dieta

Reakcja Jarisha-Herxheimera Klub Calivita Escherichia coli Kanały oczyszczania organizmu