Badania naukowe nad owocem NONI

Badania naukowe nad owocem NONI



Właściwości noni, były znane ludziom już 6000 lat temu, a cywilizacja wywodząca się z Europy usłyszała o noni już w XVIII w.


W pismach sanskryckich można odnaleźć wzmianki o NONI. Wynika z nich, że znano tą roślinę już w starożytności. Pierwotnie rosła w południowo-wschodniej Azji.  W Indiach stosowano noni  6000 lat temu. Stąd noni była dobrze znana w południowo - wschodniej części Azji. Na wyspy Polinezji noni zawędrowała wraz z migrującymi ludźmi z Azji Południowej i Indonezji.

 

W latach siedemdziesiątych XVIII w. James Cook w swoich dziennikach dużo miejsca poświęca NONI. Później w czasie II wojny światowej w Wojskowym podręczniku pola walki i przetrwania w tropikach, wydanym przez siły zbrojne USA, pisano o korzyściach i sposobach korzystania z tej tropikalnej rośliny.

 

Prace naukowe prowadzone są od 1950 r. Już w latach pięćdziesiątych XX w. można spotkać nieliczne publikacje na temat NONI.

 

W 1950 r. O.A. Bushnell opublikował w „Pacific Science” artykuł o antybakteryjnych właściwościach owocu NONI. Bushnell i współpracownicy odkryli, że ekstrakt z owocu noni wykazywał umiarkowane właściwości antybiotyczne przeciw różnym szczepom Salmonella i Shigella. Ponadto, Levand odkrył, że świeży sok z owocu byt aktywny przeciw Pseudomonas aeruginosa, Proteus morganii, Staphybcoccus aureus, Bacillus subtilis i Escherichia coli oraz oświadczył, że asperubzyd - substancja czynna odnaleziona w noni - może być aktywnym składnikiem przeciwbakteryjnym.

 

Następnie praca Tabrah i Eveleth, opublikowana w „Hawaiian Medical Journal”, przedstawia skuteczność NONI w tradycyjnej hawajskiej medycynie.

 

K.K Agarwal badał ekstrakt z Morinda Citrifolia i jego właściwości farmakologiczne.

 

Oskar Levand, naukowiec z University of Hawai, pod koniec studiów napisał dysertację na temat NONI. Wykazał skuteczność noni w unieszkodliwianiu wielu niebezpiecznych patogenów. W swoich ostrożnie skonstruowanych tezach oświadczył, że "medyczna wartość owocu noni była naukowo potwierdzona in vitro przez Buslinell'a i wsp., którzy przetestowali 101 roślin hawajskich pod kątem ich antybakteryjnej aktywności". Odkryto, że sok z owocu noni był aktywny przeciw trzem szczepom bakterii: Staphybcoccus aureus, Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa.

 

Obserwowano również przeciwbakteryjną aktywność przeciw pięciu różnym szczepom patogenów jelitowych: Salmonella typhosa, Salmonella montevideo, Salmonella schottmuelleri, Shigella paradysenteriae BH i Shigella paradysenteriae III-z".

 

Należy również wspomnieć o tym, że noni może być podwójnie toksyczna dla atakujących patogenów. Daje to szansę dla chorych, do wspomagania leczenia surowym sokiem noni groźnych infekcji bakteryjnych tzw. SEPSA.

 

Gwałtowny rozwój produkcji syntetycznych leków po 50 roku XX w., za sprawą nacisku farmaceutycznego, przerwał prowadzone prace naukowe nad owocem noni i ograniczył dotacje. Stąd dalsze intensywne badania naukowe nad morinda citrifolia rozpoczęły się dopiero w początkach lat 90-ch XX wieku. Przedstawiony opis nie będzie tu kompletny, gdyż nauka dzięki coraz wyższej technice komputerowej, wkracza w nowy obszar genetyki, fizyki kwantowej i innych badań naukowych, a niekiedy nawet technologii kosmicznych przygotowywania liofilizowanej żywności jakie już w latach 50 XX w. stosowała NASA.

 

„BOMBA PROTEINOWA I ENZYMATYCZNA”

 

Współczesna nauka noni nazwała po imieniu - to "energetyczna bomba proteinowo - enzymatyczna". Wyizolowanie oraz naukowe określenie jej roli i właściwości leczniczych,  w chwili obecnej nie jest do końca jeszcze możliwe. Naukowcy muszą więc ograniczyć się do zbadania roli tylko niektórych z nich i to też na zasadzie przypuszczeń, a nie naukowej pewności. Ponieważ wyniki leczenia sokiem z Noni są miarą jego dalece pozytywnego działania na organizm ludzki, dlatego też coraz więcej badań prowadzi się w kierunku lepszego poznania tej rośliny. Nauka dopiero rozpoczęła badania genetyczne, które potrwają jeszcze wiele lat.


Dyrektor Instytutu Leczenia Naturalnego w Kalifornii dr Devid Schechter mówi, iż jest pod dużym wrażeniem olbrzymiej różnorodności chorób, które podlegają działaniu morinda citrifolia - układ krążenia, oddechowy i kostno-stawowy, skóra, system trawienny i endokrynny, wszystkie one odnoszą korzyści z działania Noni.  A co na to pacjenci dr Schechter:

 

"...Byłam złożona chorobą przez 21 lat. Teraz gram w tenisa regularnie, dwa albo trzy razy na tydzień! To jest jak kuracja cud, że mogę chodzić." - Molly Ann, Santa Monica


"...Ortopedyczny chirurg powiedział mi, że będę musiała przyzwyczaić się do ograniczonej mobilności i to, że mogłabym nigdy nie być w stanie uprawiać pieszych wycieczek i biking, które kochałam. Dr Schechter dozorował mój program Treatment TMS - mój ból zniknął. Teraz cieszę się, że zaprzeczyłam temu co mówił mi ortopeda". - Annette, Santa Monica


Chemik i badacz z Centrum Badań Kontrolnych nad Środkami Spożywczymi i Badań nad Żywnością, FDA, Wydział Produktów Naturalnych - dr Joseph Betz, stwierdził w swojej rozprawie naukowej, że owoce  morinda citrifolia zapewniają zminimalizowanie przyczyn alergii i  mają działanie zarówno łagodzące bóle, jak również uspakajające.

 

Inna grupa naukowców wyizolowała z noni anthrachinony - gorzkie substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, regulujące pracę jelit i chroniące przed chorobami systemu trawiennego i sercowo-naczyniowego. Dzięki niezależnym tym i podobnym badaniom dr M. Tate, Noni przypisano miano "polinezyjskiej penicyliny".


Scientific American doniósł w roku 2000, że chemicy z Filipińskiego Uniwersytetu im. Świętego Tomasza odkryli w liściu noni związki zdolne do „zabicia bakterii będącej przyczyną gruźlicy”. Ekstrakt steroidów z liścia noni „zabił 89 procent prątków Mycobacterium tuberculosis, które wystawiono na działanie ekstraktu”. Budowa zastosowanego steroidu różniła się znacznie od budowy steroidów stosowanych w lekach przeciwgruźliczych. Szef zespołu badawczego, Jonel Saludes, powiedział: „Mam nadzieję, że firmy farmaceutyczne zwrócą uwagę na nasze badania i zbadają noni jako potencjalne źródło leków”. Jeśli jednak firmy farmaceutyczne opatentują substancje odkryte w tej roślinie, będzie to miało niekorzystne kon­sekwencje dla różnorodności gatunków. Dr Jonel Saludes wraz z zespołem donieśli o odkryciu w noni związków zabijających bakterie Mycotuberculosis

 


Naukowcy wykazali też, że sok z Noni czyści krew, wspomaga uzyskanie właściwej wagi ciała i pomaga organizmowi  dopasować się do zmieniających się warunków naturalnych i działa antydepresyjnie.

 

 

Dr Neil Solomon, LEKARZ LEKARZOWI o Noni więcej tutaj>>


Prokseronina - najważniejszy enzym w liofilizowanym owocu noni>>

 

Na temat suplementów i suplementacji więcej tutaj>>

 

Chcesz wiedzieć, co na temat suplementacji mówi nominowany do Nagrody Nobla

dr Joel Wolles? Zobacz tutaj>>

 

Cennik>>


Klub Calivita>>

 

Kontakt ze mną>>