Acai - owoce przyszłości wprost z amazońskich lasów

Acai - owoce przyszłości acai-antyoksydanty

wprost z amazońskich lasów

 

Czym jest owoc acai?

Dlaczego jest dla nas tak korzystny?

Jakie posiada właściwości prozdrowotne, odżywcze, fizjologiczne?

Czym się wyróżnia?

Czy jagoda acai to skuteczna broń w walce z problemami naszego organizmu w XXI wieku?


Dowiedz się jak najwięcej o tej egzotycznej jagodzie z deszczowych lasów Amazonii!


Ogromny potencjał antyoksydacyjny oraz mnogość występujących w jagodzie acai związków biologicznie czynnych ma korzystne działanie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Fitosterydy wspomagają utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi, a polifenole wykazują korzystny wpływ na naczynia krwionośne.

Składniki aktywne zawarte w jagodzie acai wspomagają regulowanie ciśnienia tętniczego oraz dbają o mięsień sercowy.

Inną korzystną właściwością jagód acai jest regulowanie stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu może przeciwdziałać zaburzeniom gospodarki węglowodanowej i rozwojowi cukrzycy typu 2.

Dzięki swym właściwościom owoc acai może być wykorzystywany w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym tak groźnych i znajdujących się w czołówce zagrażających życiu - chorób sercowo-naczyniowych.


Owoce acai (czyt. asai) – Euterpe oleracea, Euterpa warzywnawystępujące endemicznie w deszczowych lasach Amazonii to niezwykłe odkrycie ostatnich lat. Od kiedy okazało się, że miejscowi mieszkańcy używają tego owocu od wieków zarówno w tradycyjnych kuracjach, jak i w codziennej diecie, naukowcy na całym świecie badają pozytywny wpływ owoców acai na organizm człowieka.


Czy owoc acai może hamować proces starzenia?

 

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym jago da acai skutecznie usuwa wolne rodniki z organizmu, które są odpowiedzialne za uszkodzenia DNA komórek, nasilenie procesu starzenia i rozwój wielu chorób. Dzięki temu może być korzystna nie tylko dla naszego zdrowia, ale i zachowania młodości, urody i dobrej kondycji.

 

Czy jagoda acai może wspomóc odchudzanie?

 

W badaniu przeprowadzonym wśród osób z nadwagą wykazano, że jagoda acai obniżała zarówno stężenie glukozy, jak i insuliny we krwi. Dzięki tej właściwości stężenie cukru we krwi może utrzymywać się na stabilnym poziomie, a nam łatwiej jest opanować uczucie głodu i chęć podjadania. Dodatkowo związki aktywne zawarte w owocu acai wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki tym właściwościom jagoda acai wspomaga proces odchudzania, a także wal kę ze schorzeniami często współwystępującymi z nadwagą i otyłością – cukrzycą typu 2, zaburzeniami lipidowymi, nadciśnieniem.

 

Jakie znaczenie dla ochrony narządu wzroku może mieć jagoda acai?

 

Zawarte w jej składzie antocyjany korzystnie wpływają na prawidłowe widzenie, bowiem mogą polepszać adaptację oczu do widzenia w ciemności, poprawiać mikrokrążenie w gałce ocznej oraz ograniczać rozwój wad wzroku. Ponadto dzięki wysokiej zawartości luteiny i zeaksantyny owoc acai może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) oraz zaćmie.

 

Czym jest jagoda acai?

 

Jagoda acai (portugal. açaí, ang. acai berries) to owoc rosnący na tropikalnych palmach w amazońskich lasach. Ten niewielki ciemnogranatowy owoc (ok. 1-1,5 cm średnicy) wyglądem przypomina borówkę, a w swoim wnętrzu kryje jedną, dużą pestkę. acai-antyoksydantyDrzewo rodzi je dwa razy rocznie w kilku, a nawet kilkunastu gronach, zawierających od 500 do 900 jagód. Jagody acai stanowią od wieków pożywienie dla rdzennych mieszkańców Amazonii – Indian Anomabi.

 

Szczyty pędu oraz młode części kwiatostanu są spożywane jako jarzyna, niekiedy używane do wyrobu przetworów marynowanych lub solonych.

 

Miąższ owoców jest wykorzystywany w tradycyjnej kuchni brazylijskiej. W Amazonii jest wręcz podstawą diety mieszkańców dżungli, stanowiąc wagowo do 42% ogółu pożywienia.

 

W położonym na północy stanie Pará miąższ jest zwykle podawany z tapioką i – w zależności od regionu – solony bądź słodzony cukrem lub miodem (sam nie jest słodki, posiada jednak wyróżniający te owoce aromat). W południowej Brazylii spożywa się go na zimno, najczęściej z granolą, a potrawa ta nosi nazwę "açaí na tigela". Wykorzystuje się miąższ również do produkcji lodów i napojów. Sok wyciśnięty z miąższu używany jest również do produkcji napojów alkoholowych. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku sok i koncentraty stały się popularnie na całym świecie, zwłaszcza w USA.

 

Co wyjątkowego kryje w sobie jagoda acai?

 

Acai odznacza się niezwykłym potencjałem antyoksydacyjnym. Jagody acai charakteryzują się również niespotykanym wśród innych owoców składem – zawierają witaminę A i E, witaminy z grupy B, składniki mineralne - wśród nich magnez, wapń, żelazo i selen oraz 19 różnych aminokwasów w tym wszystkie egzogenne (czyli takie, które muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem).

 

Jak wiele antyoksydantów znajduje się w acai?

 

Jagoda acai zawiera najwyższą, wśród poznanych dotąd owoców, ilość substancji o działaniu przeciwutleniającym. Oprócz ilości zadziwiająca jest także ich różnorodność – jagoda acai zawiera w swoim składzie związki fenolowe (w tym antocyjany), a także fitosterole (beta-sitosterol oraz sigmasterol) i bioflawonoidy. Ilość antyoksydantów w jagodzie acai najlepiej obrazuje wskaźnik ORAC, który dla jagody acai jest ponad 15 razy wyższy niż dla jabłek i 10 razy wyższy niż dla żurawiny.

 

Acai organic - sekret zdrowia>>

 

Organic Acai>>

 

Organic Acai w pakiecie promocyjnym>>

 

 

Organic Acai to 100% ekologiczny sok wytworzony wyłącznie z pysznych jagód acai – bez dodatku innych owoców. Jagody acai to bogactwo składników odżywczych, wyróżniające się niezwykłym potencjałem antyoksydacyjnym - jednym z najwyższych wśród owoców!


Owoce acai


Acai pochodzi z nietkniętych przez cywilizację terenów Amazonii i nie bez powodu nazywana jest „skarbem amazońskich lasów” oraz „sekretem długowieczności”. Jej coraz to nowsze, cudowne właściwości są stale badane i odkrywane przez współczesną naukę.

 

Jagoda acai to owoce palmy Euterpe oleracea wyglądem przypominające borówkę leśną. Są jednak od niej nieco większe i posiadają dużą pestkę.

 

Jagoda acai to bogactwo witamin: B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), PP (niacyny), E, C, składników mineralnych, takich jak: żelazo, potas, fosfor, wapń oraz aminokwasów, jak również cennych związków fenolowych, w tym antocyjanów oraz bioflawonoidów i fitosteroli.

 

Owoce acai zawierają aż 33-krotnie więcej przeciwutleniaczy niż czerwone winogrona i 100 razy więcej niż zielona herbata!

 

Składniki aktywne jagód acai mogą:

  • korzystnie wpływać na wygląd i urodę oraz figurę,
  • wspomagać ochronę DNA jądrowego i mitochondrialnego przed uszkodzeniami,
  • brać udział w usuwaniu wolnych rodników tlenowych,
  • wykazywać pozytywny wpływ na naczynia krwionośne i serce,
  • dbać o utrzymanie właściwego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • wspomagać utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy oraz insuliny we krwi,
  • wykazywać korzystny wpływ na układ nerwowy (koncentracja, pamięć, jasność umysłu),
  • przyczyniać się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • wspomagać układ odpornościowy,
  • korzystnie wpływać na procesy trawienne,
  • dbać o narząd wzroku.

 

Acai zawiera silne antyoksydanty i wraz z owocem mangostanu, uważana jest za najlepsze ich źródło. W jadłospisie mieszkańców tego obszaru jagoda palmy brazylijskiej stanowi ok. 40 proc. pożywienia i jest spożywana pod różnymi postaciami, np. z mięsem, rybami, krewetkami. Smakiem przypomina dzikie jagody z czekoladą.
Spożywanie owoców acai jest zalecane, ponieważ dzięki swoim wartościom odżywczym wpływają one korzystnie na kości i mięśnie, regulują poziom glukozy i cholesterolu, poprawiają krążenie oraz wzmacniają system immunologiczny. Rodziców zachęca się do tego, by podawali owoc swoim dzieciom już od 6 miesiąca życia.


Organic Acai prosto z ekologicznych upraw

 

Produkt spełnia rygorystyczne wymagania produkcji organicznej, w której to radykalnie ogranicza się stosowanie wszelkich chemicznych środków ochrony roślin, nawozów syntetycznych czy substancji pomagających w przetwarzaniu. Dzięki temu jest bogatszy w składniki odżywcze, skuteczniej działa na organizm oraz zachowuje naturalny, intensywny smak i aromat jagód acai. Ze względu na szybką utratę swoich cennych właściwości odżywczych owoce acai natychmiast po zbiorze są przerabiane m.in. na soki czy przeciery.

 

Owoce acai są bogatym źródłem witamin i minerałów oraz -  co jest szczególnie cenne - dobrych kwasów tłuszczowych:

 

B1, B2 , B3, E, C, fosforu, wapnia, potasu, białka, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 9. Zawierają także bardzo cenne dla zdrowia antyoksydanty. Jagody acai to bogactwo składników odżywczych, wyróżniające się niezwykłym potencjałem antyoksydacyjnym - jednym z najwyższych wśród owoców!

Najlepszej jakości na rynku, czysty sok z owocu acai to Organic Acai - 100% sok wytworzony wyłącznie z pysznych jagód acai – bez dodatku innych owoców. W butelce znajduje się aż 473 ml soku acai z dodatkiem aż 30 gram cząsteczek owoców acai. To nie jest mieszanka owoców, jak w wielu innych produktach tego typu. To czysty sok Acai!


Organic Acai zawiera 100% sok z jagód acai bez dodatku innych owoców!

 

Zawartość:


Organic Acai – 473 ml


Składnik aktywny/30 ml:


100% organiczny (ekologiczny) sok z owoców Acai (Euterpe oleracea) – 30 g cząstek owoców Acai

 

Porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia: 2 łyżki stołowe (30 ml)

 

Acai - owoce przyszłości wprost z amazońskich lasów>>

Acai organic - sekret zdrowia>>

 

Jagody acai - najnowsze odkrycia naukowe
Jak działają składniki jagód acai według naukowców?>>




Źródła:

Cieślik E., Gębusia A. Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych. Postępy Fitoterapii 2/2013, s. 93-100
Cieślik E., Topolska K. Skład chemiczny i właściwości funkcjonalne jagody acai (Euterpe oleracea Mart.). Postępy Fitoterapii 3/2012, s. 188-191
Schauss A.G. Acai: An extraordinary antioxidant-rich palm fruit from amazon. BioSocial Publications. Tacoma 2008
Schauss A.G., Wu X., Prior R.L. i wsp. Phytochemical and Nutrient Composition of the Freeze-Dried Amazonian Palm Berry, Euterpe oleracea Mart. (Acai). Journal of Agricultural and Food Chemistry 2006, 54, 8698-8603
Surma-Zadora M., Cieślik E. Właściwości funkcjonalne związków fenolowych. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2007, 34, 1648-1656
Surma-Zadora M., Cieślik E., Forkiewicz A. Antioxidant potential of Acai berry (Euterpe oleracea Mart.) Int Conf Risk Fa ctors of Food Chain, 17th Sept 2008
Udani J.K i WSP. Effects of Acai (Euterpe oleracea Mart.) berry preparation on metabolic parameters in a healthy overweight population: A pilot study. Nutrition Jurnal 2011, 10:45