Zalecenia dietetyczne – dieta trzustkowa

Zalecenia dietetyczne – dieta trzustkowa

 

Trzustka (łac. pancreas) jest gruczołem położonym w górnej części jamy brzusznej. Pod względem trzustka-zalecenia-dietetycznefunkcjonalnym składa się z części wewnątrzwydzielniczej (hormonalnej, odpowiedzialnej za wytwarzanie kilku hormonów, m.in. insuliny i glukagonu) i zewnątrzwydzielniczej (trawiennej, produkującej zawierający enzymy trawienne sok trzustkowy (łac. succus pancreaticus), zwany śliną brzucha ze względu na podobieństwo konsystencji i barwy do śliny).

 

Trzustka spełnia dwie zasadnicze funkcje:

  • czynność zewnątrzwydzielnicza – produkcja soku trzustkowego (ok. 1 litr/dzień). Komórki śródpęcherzykowe produkują składniki enzymatyczne soku, który jest wyprowadzany do dwunastnicy przez przewody trzustkowe. W przewodach trzustkowych występują również komórki kubkowe, wydzielające śluz – jeszcze jeden składnik soku trzustkowego.
  • czynność wewnątrzwydzielnicza sprawowana przez wyspy Langerhansa.

 

Czynność wydzielniczą trzustki modulują neuroprzekaźniki i adrenalina.

 

Najczęstsze schorzenia trzustki:

  • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
  • rak trzustki (część zewnątrzwydzielnicza) i hormonalnie czynne nowotwory części wewnątrzwydzielniczej (wyspiaki)
  • torbiel trzustki
  • kamica przewodów trzustkowych.

 

Chorób o znaczeniu ogólnoustrojowym takich jak cukrzyca i mukowiscydoza nie zalicza się do chorób tego narządu. Chorobami trzustki zajmuje się gastroenterologia.

 

TRZUSTKA>>

 

Trawienie i wchłanianie produktów spożywczych

Uszkodzenie trzustki wywołuje zaburzenie dwóch bardzo istotnych jej funkcji. Zaburzenie funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki prowadzi do znacznego pogorszenia trawienia spożytych pokarmów, szczególnie tłuszczów, co w konsekwencji doprowadza do biegunek tłuszczowych i niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E, K. Uszkodzenie funkcji wewnątrzwydzielniczej trzustki prowadzi do powstania cukrzycy wynikającej z braku lub zbyt małej liczby funkcjonujących komórek gruczołowych w tym narządzie. Zaburzenia poziomu glukozy we krwi w wyniku uszkodzenia trzustki może doprowadzać do groźnych dla życia stanów hipoglikemii (niedocukrzenia) oraz hiperglikemii (przecukrzenia). Dodatkowym aspektem żywieniowym uszkodzenia trzustki jest ból brzucha wywoływany przez spożywane posiłki (szczególnie tłuste), konsekwencją czego jest często świadome unikanie pokarmów, za czym idą spadek masy ciała oraz niedożywienie utrudniające leczenie.

 

oraz witaminami z grupy B i kwasem foliowym - Stress Management B-Compl.;

  • ponadto picie soku a jagód acai - 100% soku! -  Acai organic - silne działanie przeciwzapalne;

regularne przyjmowanie preparatów może pozwolić na złagodzenie lub usunięcie dolegliwości związanych z chorobą oraz na rozszerzenie diety. Czytaj dalej>> Zalecenia dietetyczne – dieta trzustkowa>>

 

Dieta dla osób z cukrzycą>>