Witamina E naukowo

Witamina E

Udowodnione naukowo działanie - stop starzeniu, miażdżycy, zawałowi, bezpłodności i astmie

 

„Polska leży w strefie deficytu witaminy E, dlatego też szczególnie istotna powinna być dla nas jej suplementacja.”

 

Eliksir młodości dla Ciebie


„Jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy (antyoksydantów), hamujących starzenie się komórek, jest witamina E. Potrafi ona wnikać w skórę i wbudowywać się w cement międzykomórkowy, dzięki czemu chroni przed niszczeniem naskórka...”

 

„...chroni przed degeneracją najważniejszy bastion młodości i witalności - kod genetyczny komórek skóry – DNA.”

 

Witamina E łagodzi także podrażnienia i poparzenia skóry, powstałe na skutek działania promieni słonecznych. Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Ponadto zapewnia odżywienie i poprawę elastyczności skóry.”

 

„…witamina E nie tylko koi, nawilża, wygładza i ujędrnia skórę, ale także wspomaga leczenie przebarwień i łagodzi objawy kontaktowego zapalenia skóry.”

 

„…plamy starcze na dłoniach. Są to grudki tłuszczu utlenione przez wolne rodniki nie poddające się redukcji. Te przebarwienia występują również w innych tkankach. Nie powstają jednak w ogóle, gdy organizm ma wystarczającą ilość witaminy E.

 

„Ponadto wraz z witaminą A stosowana jest w leczeniu trądziku pospolitego i egzemy.”

 

Witamina E przeciw zawałowi i miażdżycy


„Witamina E stosowana jest m.in. do leczenia chorób serca. Co więcej, zmniejsza ona ryzyko wystąpienia dusznicy bolesnej i zawału serca, a jej podanie krótko po zawale serca może zapobiec rozszerzaniu się strefy uszkodzenia mięśnia. Ponadto dowiedziono, że związek ten hamuje powstawanie miażdżycy i może przeciwdziałać rozwojowi nowotworów”.

 

„Witamina E pobudza produkcję substancji przeciwzakrzepowych, zmniejszając ryzyko rozwoju schorzeń naczyń krwionośnych.”

 

„Witamina E zapobiega utlenieniu tłuszczów we krwi do toksycznych nadtlenków lub aktywnych rodników tlenowych. Przeciwdziała to „zezłośliwieniu” cholesterolu LDL, czym zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i innych zaburzeń krążenia, a w konsekwencji niedokrwieniu skóry.”

 

„Niebezpieczeństwo rozwoju miażdżycy wzrasta przy niedoborze witaminy E w diecie.”

 

Lepsza jakość nasienia i leczenie bezpłodności


Witamina E została nazwana "tokoferol", co po grecku oznacza "wydać na świat młode". Dziś witamina E bywa zalecana przy leczeniu niepłodności…”

 

„…niedobór witaminy E sprzyja skłonności do samoistnych poronień. Do roku 1939 pomógł on kilkuset kobietom utrzymać upragnioną ciążę po prostu podając im olej z kiełków pszenicy. W istocie potem badania potwierdziły, że witamina E jest niezbędna dla skutecznego zajścia w ciążę i to nie tylko dla kobiet: jeśli mężczyzna chce mieć nasienie zdolne do zapłodnienia to musi również zjadać pokarmy bogate w witaminę E. Jak się okazuje nasienie też podlega zjawisku stresu oksydacyjnego, witamina E ma spory wpływ na płodność i na jakość nasienia.”

 

„Witamina E jest niezbędna u mężczyzn do prawidłowej produkcji spermy. Dlatego niedobór witaminy E może prowadzić do bezpłodności.”

 

Brak witaminy E jest szczególnie niebezpieczny u dzieci, a zwłaszcza noworodków, bowiem może  stać się przyczyną rozwoju niedokrwistości, zaburzeń wzroku (retinopatii, fibroplazji), dysplazji oskrzelowo-płucnej, a także nagłego zgonu.”

 

Stop alergii i infekcji


„W przypadku niedoboru witaminy E w organizmie, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób infekcyjnych oraz procesów zapalnych.”

 

„Naukowcy wyliczyli, że dzieci mające wysokie poziomy tokoferoli we krwi miały 67% mniejsze ryzyko zapadnięcia na alergie takie jak astma lub stany zapalne skóry niż dzieci, które te poziomy miały niskie.”

 

„Zwiększenie podaży witaminy E w suplementacji zapobiega przewlekłemu nieżytowi oskrzeli.”

 

Witamina E dla uprawiających sporty


Witamina E chroni czerwone krwinki (erytrocyty) transportujące tlen podczas ich wędrówki do różnych organów. Wspomagając proces oddychania komórek wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie wysokiej wydolności mięśni. Dlatego m.in. zalecane jest, aby sportowcy spożywali pożywienie zawierające dużo witaminy E.”

 

Serce na diecie homocysteina miażdżyca cholesterol>>

 

Więcej witaminy E>>

 

Piśmiennictwo witamina E

  • Ozga-Michalski E: Dermatologia praktyczna - witamina E odmładza skórę.
  • Zielińska A., Nowak I.: Tokoferole i tokotrienole jako witamina E. Chemik, 68, 7, 585–591, 2014.
  • Jurkowska S.: Chemia surowców kosmetycznych. Wydanie II. Ośrodek Informatyczno-Badawczy „Ekoprzem” Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza 2007.
  • Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A.: Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  • Eitenmiller R.R., Ye L., Landen W.O.: Vitamin analysis for the health and food sciences. Second Edition. Taylor & Francis Group, 2008.