Serce na diecie
prof. zw. dr hab. n farm. Marek Naruszewicz - kierownik Zakładu Farmakognozji na Wydziale Farmaceutycznym w Akademii Medycznej w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą
|
Homocysteina okrzyknięta została cholesterolem XXI wieku
Szkodliwe działanie homocysteiny w organizmie niweluje dieta śródziemnomorska bogata w kwas foliowy i witaminy B6 i B12. Najwięcej kwasu foliowego zawierają brokuły, warzywa liściaste, owoce cytrusowe i orzechy. Witamina B6 znajduje się m.in. w ciemnym pieczywie, bananach i rybach. Witamina B12 - na przykład w drożdżach, jajach i przetworach mlecznych. Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem chroni płód przed powstawaniem wad cewy nerwowej. W Stanach Zjednoczonych kilka lat temu zaczęto dodawać kwas foliowy do produktów spożywczych, głównie do mąki. Dzięki temu - jak poinformowali członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca - nie tylko zmniejszyła się liczba noworodków z wadami cewy nerwowej, ale obniżył się również poziom homocysteiny u całej populacji - jak się szacuje - prawie o 10 proc. Będzie miało to wymierny efekt finansowy, bowiem mniej osób zachoruje na miażdżycę naczyń, a koszt takiej suplementacji jest stosunkowo niewielki. Wśród narodów żyjących w basenie Morza Śródziemnego prawie nie występuje niedokrwienna choroba serca i udary mózgu. Korzystna kombinacja kwasów tłuszczowych w oliwie z oliwek działa przeciwmiażdżycowo.
Zawarty w cytrusach i ciemnozielonych warzywach kwas foliowy zmniejsza stężenie homocysteiny we krwi. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy odkryli nowy rodzaj substancji roślinnych, które mogą się okazać bardziej skuteczne niż witaminy w profilaktyce chorób serca. Są to działające jak przeciwutleniacze flawonoidy, występujące m.in. w cebuli, brokułach, czerwonym winie, oliwie z oliwek i herbacie (zielonej i czarnej - z wyjątkiem herbat ziołowych), a także karotenoidy, które występują przeważnie w warzywach o pomarańczowym kolorze. Spośród ponad 600 karotenoidów najbardziej znany jest BETA KAROTEN.
- Likopen (jeden z karotenoidów zawarty w pomidorach) jeszcze skuteczniej niż beta-karoten unieszkodliwia wolne rodniki tlenowe (likopen zawierają MEGA PROTECT 4 LIFE, Senior Formula, Pro-State Power). Obecnie prawie połowa kibuców w Izraelu produkuje pomidory wyłącznie w celu uzyskania likopenu. W niektórych państwach zachodnich likopen dodaje się już do żywności w ramach profilaktyki chorób nowotworowych i serca oraz jako zabezpieczenie produktów przed psuciem. Działa on bowiem jak przeciwutleniacz, zapobiegając procesom gnilnym - mówi prof. Naruszewicz.
|
Źródło: Tygodnik "Wprost", Nr 892 (02 stycznia 2000)
Żywienie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
Konferencja naukowa Calivita. Warszawa, 19.03.2011
"Badanie poziomu homocysteiny jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą. Aminokwas ten, powstający podczas trawienia białka zwierzęcego, głównie zawartego w czerwonym mięsie, uszkadza śródbłonek naczyniowy, przez co nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ściankach naczyń. Dlatego też choroba wieńcowa, zawały serca oraz udary mózgu występują także u ludzi z niskim stężeniem cholesterolu, za to z podwyższonym poziomem homocysteiny. Stężenie homocysteiny rośnie z wiekiem. Objawy przedwczesnego rozwoju miażdżycy pojawiają się najczęściej po czterdziestce. Wpływ na skłonność do chorób naczyniowych mają predyspozycje genetyczne, a także niewłaściwe odżywianie i styl życia. Dlatego osoby, u których w rodzinie występowały tego typu schorzenia, powinny regularnie kontrolować stan zdrowia oraz dbać o zdrowy styl życia. Ryzyko wystąpienia miażdżycy podnosi palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy, mała aktywność fizyczna oraz dieta uboga w kwas foliowy i witaminy z grupy B.
Jak pokazują badania, aby zachować prawidłowy poziom homocysteiny, należy regularnie dostarczać organizmowi kwas foliowy oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza B6 i B12.
Jak uzupełniać dietę?
Należy pamiętać, że współczesna obróbka żywności, oparta na procesach termicznych, chemicznych i promieniowaniu, pozbawia nasze jedzenie znacznej ilości wartościowych składników. W wyniku podgrzewania, smażenia, a także produkcji konserw czy mrożonek, pożywienie traci od kilkunastu aż do kilkudziesięciu procent witamin i minerałów.
W takiej sytuacji wskazane jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników w postaci specjalnie opracowanych preparatów. Na rynku aptecznym dostępne są bez recepty specjalnie dobrane zestawy kwasu foliowego, witaminy B6 oraz witaminy B12. Bezpośrednim celem działania preparatów jest obniżenie poziomu homocysteiny w surowicy krwi. Obniżenie podwyższonego poziomu homocysteiny zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.
Przyczyny podwyższenia poziomu homocysteiny:
- styl życia: dieta uboga w kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i kawy, brak aktywności fizycznej;
- fizjologiczne: starzenie się organizmu, okres menopauzy;
- chorobowe: niedobór kwasu foliowego, witamin B6 i B12, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, łuszczyca;
- stosowanie niektórych leków: przeciwpadaczkowych, antykoncepcyjnych, fibratów, kwasu nikotynowego, cholestyraminy, androgenów, metotreksatu, cyklosporyn, leków moczopędnych, levodopy, teofiliny;
- genetyczne: wrodzone zaburzenia przemiany metioniny i cysteiny.
Prof. zw. dr hab. n. farm. Marek Naruszewicz
Profesor zwyczajny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziekan Wydziału Farmaceutycznego oraz Kierownik Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka. Twórca i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. Autor licznych publikacji recenzowanych krajowych i międzynarodowych. Wyróżniony szeregiem nagród, m.in. Ministra Zdrowia, Polskiej Akademii Nauk i Pomorskiej Akademii Medycznej za publikacje i osiągnięcia dydaktyczne. Redaktor podręcznika „Kardiologia Zapobiegawcza”, twórca i Redaktor Naczelny czasopisma „Czynniki Ryzyka”.
Sprawdź swój poziom homocysteiny.
Badania krwi i analiza wyników>>
Jeśli masz zbyt wysoki poziom homocysteiny oraz profilaktycznie, zastosuj preparat zawierający kwas foliowy, witaminy B6 i B12, likopen.
Produktami Calivita, zawierającymi witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy (witamina B9 folacyna, witamina M, witamina B11) są:
Vital 0, Vital A, Vital B, Vital AB
Likopen zawierają następujące preparaty:
Beta karoten:
Choroby układu krążenia, są określane mianem "współczesnej epidemii", gdyż należą do najczęstszych chorób naszych czasów. O innych przyczynach tych chorób – nadciśnieniu, miażdżycy, cholesterolu czytaj tutaj>>Choroby układu krążenia - "współczesna epidemia"
Choroby układu krążenia - "współczesna epidemia">>
Badania krwi i analiza wyników>>
Zrób wszystko dla Twojego najwierniejszego przyjaciela, który jest z Tobą od pierwszych chwil życia i nie opuszcza nigdy w potrzebie. Czasem ma Ciebie dość i daje znaki, że nadużywasz tej przyjaźni. Więc wsłuchaj się w siebie. Bądź dobry dla swojego serca i pokochaj je mądrą miłością.