LUTEINA -antyoksydacyjne okulary

Luteina - antyoksydacyjne okulary

Ochrona Twoich oczu!

 

Starzeniu się, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych towarzyszy wzrost zachorowań na choroby związane z wiekiem. Szczególny problem stanowi zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Według naukowców i danych statystycznych, aż 8 mln osób na świecie w wieku powyżej 55 lat choruje na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i jest zagrożonych całkowitą utratą wzroku. Naukowcy wierzą, że interwencja w postaci stosowania suplementów diety może zapobiec utracie wzroku w ciągu następnych 5 lat u 300 tys. osób. Chorobę tę można leczyć, ale możliwości są ograniczone. Według przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Harvard University badań, luteina aż o około 43% niweluje ryzyko uszkodzeń plamki żółtej i siatkówki oka. Szczególne znaczenie ma więc profilaktyka, i to w jak najmłodszym wieku, zanim pojawią się pierwsze objawy.

 

Ocena ryzyka i profilaktyka


Zadaniem lekarza jest ocena ryzyka rozwoju AMD u poszczególnych pacjentów na podstawie zebranego wywiadu z uwzględnieniem następujących czynników:


- wiek i obecność zmian charakterystycznych dla AMD w jednym oku,
- obecność innych biologicznych czynników ryzyka: płeć żeńska, występowanie AMD w rodzinie, kolor tęczówek, twardość soczewki, schorzenia wcześniejsze lub istniejące obecnie,
- czynniki ryzyka związane z zachowaniem: palenie papierosów (lub nadużywanie alkoholu), nadwaga, zwiększona ekspozycja na światło słoneczne.

 

Tylko w ten sposób możliwe jest ustalenie, czy i w jaki sposób należy działać. Jeżeli istnieje jakieś ryzyko u pacjenta, lekarz musi go o tym niezwłocznie poinformować. W praktyce okulista często przejmuje opiekę nad pacjentem od lekarza pierwszego kontaktu. Ważne jest, aby uświadomić pacjentom z grupy podwyższonego lutein plus luteina komputer TVryzyka, że w profilaktyce AMD konieczne jest regularne zgłaszanie się na badania okulistyczne. Ponadto, lekarze powinni zmotywować pacjenta do rezygnacji z ryzykownych zachowań i nawyków oraz zalecić przestrzeganie określonej diety kierującej się regułą: „5 razy dziennie zielone warzywa”. Ważne też jest rozpoczęcie suplementacji preparatami zawierającymi składniki odbudowujące system obronny plamki, takimi jak Lutein Plus.

 

Luteina i zeaksantyna


Prawidłowa funkcja antyoksydacyjnego systemu obronnego plamki zależy od właściwej diety. Aby działał, niezbędne są następujące substancje: luteina i zeaksantyna – karotenoidy występujące wyłącznie w żółtym barwniku plamki zlokalizowanym w wewnętrznej części siatkówki, antyoksydanty – witamina C i E, składniki mineralne – cynk i selen będące istotnymi kofaktorami, enzymy antyoksydacyjne.

 

Luteina i pokrewny jej związek zeaksantyna działają jak para szkieł przeciwsłonecznych i chronią fotoreceptory znajdujące się w plamce. Składniki te, należące do grupy związków nazywanych karotenoidami, tworzą żółty barwnik plamki – miejsca widocznego jako żółta plamka znajdująca się w centrum siatkówki. Według dietetyków najwięcej luteiny i zeaksantyny zawierają żółte, pomarańczowe lub ciemnozielone owoce i warzywa, np. kukurydza, szpinak, kabaczek, rabarbar.
Badania przeprowadzone na Harvard University wykazały, że podawanie co najmniej 6 mg luteiny w codziennej diecie o 43 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzenia plamki żółtej. Nawet krótkotrwałe, zwiększone spożycie tych składników prowadzi do wzrostu gęstości barwnika plamki, a zatem do wzmocnienia ochrony przed działaniem szkodliwych substancji i wpływem promieniowania świetlnego na plamkę.

 

Znaczenie suplementacji diety


W ostatnich latach naukowcy opracowali specjalne preparaty zawierające w odpowiednich proporcjach wszystkie niezbędne substancje w leczeniu i profilaktyce AMD, m.in. preparat Lutein ORAZ LUTEIN PLUS. Podstawę, w przygotowaniu tych preparatów, stanowiły wyniki dwóch badań AREDS i LAST.

 

Celem badania „The Age-Related Eye Disease Study” (AREDS) było określenie wpływu suplementacji witaminą C, E, beta-karotenem i cynkiem (z dodatkiem miedzi) w różnych kombinacjach na różne stadia AMD (w czasie trwania badania luteina nie była jeszcze dostępna). Badanie przeprowadzono w latach 90. XX wieku w kilku szpitalach specjalistycznych i placówkach uniwersyteckich. Wyniki opublikowano w 2001 roku. Stwierdzono istotną poprawę stanu pacjentów w przypadku stosowania wyłącznie cynku oraz kombinacji cynku i antyoksydantów:

 

- opóźnienie procesu postępowania zaawansowanych stadiów AMD,
- zmniejszenie o 25 proc. ryzyka rozwoju późnej postaci AMD,
- zmniejszenie o 23 proc. ryzyka utraty wzroku.



Z kolei badanie „The Lutein Antioxidant Supplementation Trial” (LAST, 2002 r.) pozwoliło ustalić wpływ stosowania luteiny i luteiny w połączeniu z antyoksydantami, które wcześniej nie były dostępne na rynku. Wykazano, że suplementacja tymi składnikami może wiązać się ze zwiększeniem gęstości optycznej barwnika plamki o 50 proc.

 

Pomimo różnorodności grup ryzyka i czynników odpowiedzialnych istnieje tylko jeden sposób zapobiegania chorobie: dostarczanie niezbędnych mikroelementów budujących tak zwany „antyoksydacyjny ekran przeciwsłoneczny” siatkówki. Palacze i osoby z nadwagą powinny zmienić swoje nawyki. Poza tym wszystkim, niezależnie od indywidualnego ryzyka, radzi się nosić okulary przeciwsłoneczne od wczesnego dzieciństwa.

 

Długotrwały wpływ wolnych rodników niesie ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia soczewki na skutek szeregu toksycznych reakcji. W efekcie może to być przyczyną rozwoju zaćmy, którą nazwano jedną z chorób naszych czasów, ponieważ doprowadza do ponad 50 % przypadków wystąpienia ślepoty u osób borowka-luteina-plusstarszych, głównie po 60. roku życia. Profilaktyczne zażywanie preparatu Lutein znacznie redukuje zagrożenie zachorowania na zaćmę. We wczesnych stadiach choroby poprawia kondycję oczu i jakość widzianego obrazu. Osoby chorujące na jaskrę także powinny sięgnąć po ten preparat, gdyż w początkowej fazie choroby uzupełnianie diety o suplement zawierający luteinę może nawet zahamować ekspansję choroby. Zaobserwowano również dobroczynny wpływ luteiny na redukcję wad wzroku takich jak – krótkowzroczność  i nadwzroczność. Profilaktyczne zażywanie preparatu Lutein Plus prowadzi  do polepszenia przejrzystości dostrzeganego obrazu oraz pomaga ograniczyć postęp wady.

 

Ryzyko wystąpienia chorób oczu na większą skalę spowodowanych działaniem wolnych rodników jest bardzo prawdopodobne, dlatego lekarze okuliści apelują, by regularnie dbać o ochronę tego jakże cennego dla człowieka i delikatnego narządu, pamiętając, aby każdego dnia sięgać po preparat zawierający luteinę.

Firma CaliVita oferuje: Lutein i Lutein Plus oraz Senior Formula.

 

Lutein Plus - skuteczna ochrona Twoich oczu, więcej tutaj>>


Zestawy antyoksydantów:


Mega Protect - w tabletkach>>

Zenthonic - w płynie>>

 

Zobacz jak nabyć produkty w najniższej cenie klubowej i korzystać z innych przywilejów tutaj>>

 

Cennik tutaj>>

 


UWAGA!
NEWSLSTTERY zawarte w serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny, a nie reklamowy. Celem jest promocja profilaktyki i utrzymania zdrowia. W żadnym razie nie może zastąpić diagnozy lekarza. Aby walczyć z chorobą, należy ją dobrze poznać  - tak skutki choroby wg. wyników badań jak i jej liczne, możliwe przyczyny, które tkwiły w organizmie wiele dni, miesięcy, a nawet lat. Informacje zawarte w tym serwisie pochodzą z  doświadczeń i przekonań autorów artykułów.

W sprawie stosowania naturalnych produktów, tzw. suplementów, zasięgnij konsultacji ze specjalistą dobrze znającym specyfikę  profilaktyki naturalnymi metodami, w celu wzbogacenia codziennej diety. Jeśli nie znasz takich specjalistów (lekarz z wiedzą z zakresu medycyny naturalnej, dietetyk, inny) -  zapytaj specjalistów w zakresie suplementów.