Czy chcesz pożegnać się z migreną? cz.1

Czy chcesz pożegnać się z migreną?

cz. 1

 

Niezwykle silne bóle głowy towarzyszyły mi odkąd tylko sięgam pamięcią. Po wielu latach, pobytach w szpitalach, diagnozowaniu najprzeróżniejszymi sposobami oraz próbach leczenia, często tzw. metodami  eksperymentalnymi, otrzymałam diagnozę – migrena. Od profesora w jednym ze szpitali klinicznych usłyszałam: „Już tak musi być, nie ma dla pani skutecznej pomocy..."

 

Ból głowy

Ból głowy może mieć różne przyczyny. Mogą być bóle ostre lub tępe, ciągłe lub pulsujące, zlokalizowane lub rozsiane. Mogą mieć charakter okresowy lub przewlekły. Często są oznaką innych schorzeń i choć mogą być uciążliwe, rzadko są jednoznaczną oznaką poważnej choroby.

 

Migrena – powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy, występują też nudności i wymioty. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura (występująca w 10% przypadków migren ), w postaci parestezji, ubytków w polu widzenia, pojawienia się mroczków, niedowładu, afazji. Badania na bliźniętach wskazują, że wpływ czynników genetycznych wynosi 60–65%

 

Rodzaje migreny:


  • Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Występuje też obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.
  • Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.Mózg
  • Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe pod postacią parestezji, afazji lub dyzartrii, niedowładów, a także napady padaczki Jacksona i objawy migreny okoporaźnej.
  • Stan migrenowy – seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godzin. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.
  • Śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.
  • Z aurą – trwająca zazwyczaj do 3 godz. występują porażenia wzroku, paraliże rąk, nudności, trudności w mówieniu, towarzyszy temu ból głowy.

Środki farmaceutyczne stosowane najczęściej w napadach migrenowych to: leki działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, np. nienarkotyczne leki przeciwbólowe, nieselektywne i selektywne swoiste leki przeciwmigrenowe działające tylko na ból migrenowy, leki przeciwwymiotne i uspokajające. Istnieje możliwość nadużycia leków doraźnych i powstania zespołu wtórnych bólów głowy. U pacjentów z migreną często dochodzi do uzależnienia od środków farmaceutycznych stosowanych w migrenie.

 

Co wywołuje migrenę?

 

Candida albicansDoktor Liebeskind na kongresie poświęconym alergologii wygłosił referat, w którym stwierdził, że reakcja alergiczna  na Candida albicans (grzyb), może wystąpić u dowolnego pacjenta i przyczynić się do wywołania migreny. Jako jedną z najważniejszych przyczyn powstawania migreny określił obecność  grzybów w organizmie! Oddziałują one na organizm za pośrednictwem swoich toksyn (mykotoksyny, aflatoksyny) lub poprzez mechanizm alergiczny. Przykładowo, jeśli ktoś codziennie zjada czekoladę lub pije dużo pasteryzowanego mleka bez żadnych przykrych konsekwencji, to nie powinien sądzić, iż produkt ten mu nie szkodzi. Przyczyny migreny kumulują się i wybuchają w postaci ataku po zaistnieniu sytuacji stresowej, napięcia psychicznego, zmian pogody, zmian hormonalnych. Mówimy wówczas o tzw. "wywoływaczach ", czynnikach prowokujących bóle migrenowe.
Przy powstawaniu migreny odgrywają dużą rolę różne inne faktory - cecha dziedziczna, cykl hormonalny, wiek i regularne przyjmowanie określonych leków.

Niektóre czynniki prowokujące napady migreny:

Za krótki, jak i za długi sen może wywołać napad Czas migreny. Czasem występuje tzw. migrena weekendowa, ponieważ chorzy w sobotę i niedzielę dłużej śpią. Typowym czynnikiem prowokującym jest również zmiana rytmu snu i czuwania w czasie długiej podróży.


Stres i strach może wywołać napad migreny. Fakt, że stres jest czynnikiem prowokującym nie znaczy, że migrena ma przyczynę psychiczną. Stres jest wywoływaczem, a nie przyczyną. Migrena występująca w dni wolne u osób intensywnie pracujących przez cały tydzień nazywana jest migreną weekendową.


Jedzenie - stosowanie drastycznej diety odchudzającej może również wywołać napady migreny.


kawaU osób uzależnionych od picia kawy, wywoływaczem może być obniżenie poziomu kofeiny we krwi.
Około 10% chorych uważa, że napady migreny wywołują u nich niektóre produkty żywnościowe - tzw. alergia na tłuste potrawy, mleko, określone rodzaje serów i jaja (typowe problemy u ludzi z grupą krwi A, grupą AB i 0),  pszenicę (typowe u ludzi z grupą krwi 0), kukurydza, kurczaki (grupa krwi B) oraz drożdże, czekolada, soja, cukier buraczany i trzcinowy, czerwone wino.


Żeńskie hormony płciowe również mają na przebieg migreny. U co dziesiątej kobiety migrena jest ściśle związana z cyklem miesiączkowym. U niektórych stosowanie pigułek antykoncepcyjnych nasila bóle migrenowe. Natomiast u wielu kobiet w ciąży migrena wyraźnie łagodnieje. Potem bóle powracają w tej samej częstotliwości, co przed ciążą. Po menopauzie bóle są rzadsze i łagodniejsze.


Bodźce zewnętrzne
- mogą nimi być pulsujące światło lub silne źródło światła. Hałas, silne zapachy perfum lub chemikalia mogą również działać jak wywoływacze migreny. Przebywanie dłuższy czas w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zadymionych też może wywoływać ból głowy.
Co druga osoba cierpiąca na migrenę uskarża się, że jej dolegliwości są spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia, wiatrem halnym, nagłą zmianą pogody

 

Od wieków proponowano zioła do leczenia migreny. Prusiński pisze, że już greccy lekarze antyczni stosowali ziołolecznictwo do uśmierzania tych dokuczliwych bólów głowy.

 

Polinesian Noni na migrenę i bóle głowy

 

Anthrachinony zawarte w soku noni, są niezwykle skuteczne przy uśmierzaniu wszelkiego typu bólów.
Serotonina  wpływa na utrzymanie właściwego napięcia ścian naczyń tętniczych. Podczas migreny w fazie skurczu naczyń, początkowo obserwuje się nadmierne uwalnianie serotoniny, a kiedy następuje rozszerzenie naczyń - następuje też spadek jej stężenia.Polinesian noni migrena

Innymi znaczącymi składnikiem są: analgetikum (siarczan morfiny), skopoletyna, tlenek azotu oraz prokseronina.
W 1990 roku naukowcy z Uniwersytetu w Metz we Francji stwierdzili, iż sok z noni wykazuje 70% intensywności działania przeciwbólowego. Łagodzi on prawie wszystkie rodzaje bólu, za co wg. naukowców szczególnie odpowiada silne analgetikum – siarczan morfiny oraz kseronina.  Podczas syntezy w obecności prokseronazy  i serotoniny, wytwarza się kseronina. Wpływa ona na komórki,  również na komórki mózgu, gdzie powstaje odczucie bólu. Serotonina jest nazywana „hormonem szczęścia”.

 

W tradycyjnej nazwie, noni oznacza "drzewo uśmierzające ból". Sok Polinesian Noni likwiduje wiele przyczyn chorobowych w organizmie. Tym samym działa pośrednio pomagając organizmowi w wytworzeniu i zastosowaniu substancji wpływających na lepsze samopoczucie - synteza endorfin - i uwrażliwia receptory nerwowe na endorfinę, co zmniejsza i likwiduje bóle głowy oraz migrenę. Należy stosować go według wskazań.

 

 

 

Czy chcesz pożegnać się z migreną? cz. 2 tutaj>>

Czy chcesz pożegnać się z migreną? cz.3 tutaj>>

Czy chcesz pożegnać się z migreną? cz.4 tutaj>>

 

 

Człowiek bez migreny

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak, po wielu latach nieskutecznego „leczenia” środkami farmakologicznymi ciężkich napadów migreny, pożegnałam się z nią, stosując preparaty CaliVita – skontaktuj się ze mną, opowiem Ci o tym! Kontakt ze mną>>

 

 

 

Chcesz mieć dostęp do produktów 30% tańszych niż cena detaliczna - zapisz się do Klubu Zdrowia, bez dodatkowych opłat i zobowiązań, wypełniając

formularz zapisu>>


Zapisując się na tym formularzu będziesz miał/a  możliwość konsultacji drogą e-mailową lub telefoniczną.

Zobacz jakie przywileje mają klubowicze CaliVita - te same korzyści dla Ciebie>>

wiosenne oczyszczanie organizmu detox paraprotex

Dalej>>


 

 

Treści umieszczane w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest naszym celem udzielanie medycznych porad i zalecanie środków.